Cześć Przyjacielu!
Jestem Biały Kapelusznik, a Ty?
Masz rację! Nie podawaj wszystkich informacji na swój temat tylko dlatego, że ktoś Cię o to poprosił. Zwłaszcza tutaj, w sieci, gdzie takie dane mogą być na wagę złota. Każda Twoja aktywność, każda wysłana wiadomość na zawsze pozostanie w czeluściach Internetu.
Nie wiem kim jesteś, nie wiem jak masz na imię, ile masz lat i skąd pochodzisz. Jednak przez to, że postanowiłeś odwiedzić tę stronę z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że interesuje Cię szeroko pojęta dziedzina informatyki. Właśnie nieświadomie przekazałeś o sobie pewną informację, która może zostać wykorzystana w mniej lub bardziej odczuwalny dla Ciebie sposób.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoja aktywność może być monitorowana i podsłuchiwana? Zwróciłeś uwagę na ten dziwny zbieg okoliczności, że aplikacje takie jak Facebook promują i pokazują Ci strony z dziedziny, o której jeszcze kilka chwil temu rozmawialeś ze znajomym lub wyszukiwaleś pewnych informacji na ten temat w Google? Rozmawialeś z rodziną o chęci zakupu nowego TV, a Facebook niczym jasnowidz wyświetla posty związane z elektromarketami wraz z ich wspanialymi ofertami?
Obecnie coraz częściej rezygnujemy z naszej prywatności w zamian za odrobinę wygody. Pozwalamy na to, by elektronika gościła w naszym życiu w ramach ułatwienia nam codziennych czynności. Za pomocą aplikacji bez żadnego problemu możemy na odległość sterować naszym domowym systemem ogrzewania, czy monitoringiem. Pamiętaj jednak, że nie ma nic za darmo! By móc coś otrzymać, musisz zaoferować coś w zamian. To proste. Chcąc kupić konsolę do gier, musisz zaoferować 2000 zł, jeśli chcesz wygodnie oglądać filmy lub sterować roletami okiennymi nie ruszając sie z fotela zaoferuj nam dostęp do swoich kontaktów, lokalizacji, SMS, aparatu, dyktafonu… Zastanów się jednak, czy takie usługi i Twoje dane w nich zawarte są dobrze chronione i co może sie stać, jeżeli ktoś zlamie ich zabezpieczenia? Czy wiesz co dzieje się z danymi Twojej karty płatniczej, którą dokonywałeś zakupów w sklepie internetowym i w jaki sposób przechowywane jest hasło do Twojego konta pocztowego? Musisz mieć pełną świadomość tego, że pewne informacje przekazujesz różnym podmiotom całkowicie dobrowolnie, zgadzając się i akceptując warunki przed rozpoczęciem korzystania z ich usług.
Wiele osób podświadomie uważa, że im określona instytucja jest większa, tym wyższe jest bezpieczeństwo z jej korzystania. Pamiętaj jednak, że dla każdej firmy klient = pieniądz. W przypadku wpadki, która powstała na skutek błędnej konfiguracji danej usługi z winy właściciela lub operatora, żadna firma, która nie zostanie przyparta do muru nie przyzna się dobrowolnie do błędu. Czy pamiętasz, aby jakikolwiek przedstawiciel największych stacji radiowych lub telewizyjnych w sposób godny powagi tej sytuacji informował o ataku na Plus Bank lub niedawnym wycieku danych firmy kurierskiej InPost? Być może dowiadujesz się tego właśnie dopiero teraz. Twoje bezpieczeństwo zależy tylko od Ciebie. To do Ciebie musi należeć pierwszy krok.
Strona ta powstała po to, by dzielić się wiedzą, bo jak zdążyłeś już pewnie zauważyć na podstawie wcześniejszych kilku zdań, może to być wyjątkowo cenny towar nie tylko dla algorytmów reklamowych.
Żyjemy w czasach setek milionów stron internetowych i pewnie tylu samo filmów na różnych portalach wideo. Z jednej strony bardzo łatwo jest zdobyć informacje niemal na każdy temat, ale z drugiej borykamy się z problemem natłoku informacji, z którego trudno jest wyłowić coś naprawdę interesującego. Blog Bialego Kapelusznika będzie więc poniekąd filtrem, który oddzieli odpady, a pozostawi i zbierze w całość materiał godny Twojej uwagi. Zależy mi na tym, by każdy artykuł oferował konkretną informację i umiejętność, którą będziesz mógł bez żadnego problemu powtórzyć samodzielnie. Postaram się przedstawić wszystko zgodnie z zasadą, która głosi, że najlepszą obroną jest atak, rozumianej jako to, że pierwszy krok musii należeć do Ciebie. Aby móc się obronić, należy wiedzieć jak atakować. Być może chęć do nauki spotęguje fakt, że częstotliwość ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700% rocznie, liczba dziennych ataków na Facebook’a przekracza 800 tys, a każdego dnia przeprowadzanych jest ponad 100 tys cyberataków na Polskę.
Wielu obserwatorów twierdzi, że właśnie trwa III wojna światowa. Odbywa się ona w sieci.
Po której staniesz stronie?

Dziękuję, że tu jesteś.
Biały Kapelusznik.